Jak prowadzić zajęcia z… mózgiem?

IMG_0230

Witajcie Bananki!

Słabość mam nie tylko do Tigera, ale także do mózgu (jeśli któryś Bananek jeszcze nie wie, że Tiger to najlepszy sklep dla nauczycieli (zero sponsoringu, marketingu, reklamy), to polecam pośmigać po Google’u, albo po mieście i się o tym przekonać). Od zawsze fascynował mnie ludzki mózg, jego możliwości, działanie itp. Swe zamiłowanie wykorzystywałam podczas studiów filologicznych, wtrącając tu i ówdzie „mózgowe” akcenty. Kiedy było trzeba przygotować czytankę, test gramatyczny, test ze słuchu albo error correction, dziwnym zbiegiem okoliczności zawsze z mojej strony było to coś o mózgu. Mój rocznik pamięta również epizod, gdy na prezentację ze Speakingu przyniosłam kalafiora udającego mózg, zawiniętego w biały ręcznik kuchenny i byłam na tyle przekonująca, że grupa zbladła ze strachu, wierząc na słowo, że trzymam mózg (kalafior miał kilka dni, więc i zapach miał odpowiedni).

Nie mogło zatem zabraknąć mózgu także na zajęciach, IMG_0219które prowadzę. Z pomocą przyszedł mi oczywiście Tiger. Oto przed Wami Mięciutki Puchaty NiestetyTrochęPachnącyPlastikiem Mózg.

Inwestycja: 10 zł

Użyteczność: nieskończona

Poziom: na opakowaniu producent wyraźnie zaznaczył, że „to nie jest zabawka; produkt wyłącznie do dekoracji”, więc do zastosowania raczej w starszych grupach. Zapach niestety pozostawia trochę do życzenia i warto po naszej lekcji umyć pachnące plastikiem dłonie

Pozostało jedynie pytanie: Co zrobić z mózgiem?

IMG_0225

Możliwe zastosowania:

a) intro do tematu Brain/Intelligence – chowamy mózg do worka, który nie prześwituje; uczniowie wkładając rękę do worka próbują odgadnąć temat zajęć (mózg jest miękki i trochę obleśny w dotyku – uwaga na wrażliwców – pisków będzie co nie miara)

b) Familiada (znacie Familiadę, prawda?)- uczniowie tworzą dwa rzędy, ale zamiast „grzybków”, naciskają mózg podczas zgłaszania się do odpowiedzi  – tematyka pytań oczywiście dowolna, pasująca do Waszych bieżących zagadnień (fajne też przy powtórzeniach)

c) mózg jako nagroda/wyróżnienie – przydzielany na jedne zajęcia danemu uczniowi. Mózg zdobi jego ławkę przez całe zajęcia. Co możemy nagradzać?

  • największa liczba plusów na poprzednich zajęciach
  • super pomysł, na który uczeń wpadł podczas zajęć – ale taki naprawdę super! 😉
  • najlepiej napisany esej/rozprawka/opowiadanie
  • najlepiej napisany test/ kartkówka (w przypadku remisu niestety od razu mówię, że mózgu nie polecam kroić)
  • najpiękniejszy projekt

d) rekwizyt do rzucania przy wywoływaniu uczniów do odpowiedzi – zamiast piłeczki/maskotki, możemy wykorzystać nasz miękki (ale nie co lekcję, raz na jakiś czas) – jest równie miękki, choć nie polecam ściskania go zbyt mocno, co uczniowie zdają się bardzo lubić

e) rekwizyt przy grach, gdy coś powinno być przekazywane od ucznia do ucznia – hot potato, kolory, skojarzenia

Przekonani, że mózg to użyteczna rzecz?
IMG_0190 Dbajcie o swoje mózgi! Brainfood is the answer 🙂

Dodaj komentarz